Szkatułka z pirytem

SZKATUŁKA Z PIRYTEM I BRANSOLETKĄ (D9817)

Duża bryłka pirytu z kryształkami, lokalizacja - Peru.
Bransoletka: bryłki 4-5 mm piryt, na gumce, dł. złożonej 7 cm, pasuje (bez ściskania) na obwód nadgarstka 15,5 - 16,5 cm.
Ten złocisty minerał żelaza zwany 'złotem głupców' pojawia się jako składnik wielu skał - tradycyjnie znajdziemy go w lapis lazuli, chalkopirycie, barycie, hematycie, seftonicie, mieszanych minerałach, a kto pali w piecu, ten na pewno zauważył złote wtrącenia w bryłkach węgla. Słynne są na świecie słońca pirytowe wydobywane jedynie w Illinois, USA, oraz hiszpańskie, sześcienne kryształy. Duże złoża pirytu znajdują się w Peru, dlatego czasem określa się ten minerał mianem 'kamienia Inków'. W XVI-XVII w. używano go jako zapłonu/kapiszona w pistoletach prochowych. Należy pamiętać, że piryt (podobnie jak hematyt) niestety nie lubi kontaktu z wilgocią - utlenia się do tlenków i wodorotlenków żelaza, dlatego z czasem biżuteria może pokryć się rdzą. Minerału nie wolno połykać, ani dotykać językiem, nie robić 'drinków', trzymać z daleka od krwi i skaleczeń.
Energia pirytu ochrania nas i pozwala odciąć się od wpływów innych ludzi - żyć tak, jak sami zdecydowaliśmy, cieszyć się sobą, swoimi wrodzonymi zdolnościami, zainteresowaniami itd. Wspiera więc samodzielność, niezależność, chroni przed manipulacjami, ludźmi złośliwymi, wampirami energetycznymi, którzy chcą umniejszać nasze poczucie własnej wartości. Mówi się także, że pozwala przyciągać 'bogactwo', niekoniecznie rozumiane jako pieniądze czy rzeczy materialne - możemy być 'bogaci' ze względu na liczbę wartościowych znajomych, zajęć, pasji, przedmiotów w kolekcji, roślin w domu, itp. Piryt niejako 'odpowiada' na nasze życzenia i może przyciągnąć do nas to, w czym chcemy się sprawdzić, i co nas aktualnie interesuje.

     

Copyright © 2017-2020 - Wszelkie prawa zastrzeżone. Zabraniam kopiowania i wykorzystywania opisów i zdjęć mojego autorstwa do jakichkolwiek celów. - Draconina.